Descriere
BALA, reprezentată de Paliszander, oferă de aproape 30 de ani un segment special de prelucrare a lemnului cu tehnologie de înaltă calitate în domeniul tăierii verticale. Datorită uneltelor sale de înaltă calitate, precise și precise, precum și tehnologiei inovatoare și regenerabile, a devenit acum un nume recunoscut la nivel global în industrie.
Cadrul solid al mașinii și peretele posterior stabil al echipamentului garantează o suprafață antiderapantă și o tăiere precisă, fără vibrații. Cu mașinile BALA, factorul de eroare umană este neglijabil, deoarece mașinile execută tăierea precis după reglare. Mai puțină muncă manuală permite o precizie mai mare și o calitate superioară a lucrărilor. Cu BALA, nu numai că economisiți timp, dar economisiți și spațiu în atelierul dumneavoastră. Necesarul de spațiu al unui ferăstrău vertical este de 12 m2, în timp ce cel al unei mașini orizontale este de 25 m2.
Cea mai recentă inovație este sistemul unic automat de manipulare a materialelor.
Materialul se află pe peretele din spate, exact ca la toate modelele de mașini de tăiat vertical. Cu toate acestea, nu este necesar să începeți tăierea tablei din partea superioară. Unitatea de prindere automată, care se mișcă pe două șine verticale, fixează ferm tabla, astfel încât tăierea se poate face cu ușurință și în partea inferioară a tablei. Cu ajutorul acesteia, mutarea și tăierea tablelor de 50-60 kg este o joacă de copii chiar și pentru un singur operator, controlată de un afișaj digital, cu o precizie de 0,1 mm. Reglarea dimensiunii se face manual, dar după aceea unitatea principală se mișcă motorizat atât în direcție orizontală, cât și verticală.
Echipament standard:
Motor de 3 kW, 2 clești de prindere a materialului, suporturi inferioare cu role de oțel, suporturi cu mișcare automată, perete posterior cu mișcare pneumatică, afișaj digital al dimensiunii pentru poziția ferăstrăului și reglarea ferăstrăului, unitate principală motorizată care se mișcă în direcții verticale și orizontale după reglarea manuală
Parametrii
| Înălțimea de tăiere pe verticală | 2100 mm |
| Lungime de tăiere pe orizontală | 3700 mm |
| Grosimea maximă de tăiere | 60 mm |
| Dimensiunea pânzei de fierăstrău | 250 x 30 x 3,2 mm |
| Dimensiune pânză circulară pretăietor | 80 x 20 x 2,8 mm |
| Sistem de fixare a materialelor | dotare de bază |
| Deplasare motorizată a unității de tăiere pentru tăiere verticală și orizontală | dotare de bază |
| Ecran tactil pentru comenzi | dotare de bază |
| Turație motor | 3000 rpm |
| Turație lamă ferăstrău | 5000 rpm |
| Turație lamă foarfecă | 7800 rpm |
| Lungime de tăiere orizontală - folosind clești de prindere | 3700 mm |
| Suport inferior piesă de lucru | rolă de oțel |
| Mișcare perete posterior | pneumatică (automată) |
| Afișaj reglare dimensiune verticală | digital |
| Afișaj reglare dimensiune orizontală | digital |
| Fixare grindă în timpul tăierii verticale | pneumatică |
| Reglare oprire dimensiune | automată |
| Diametru mufă aspirare praf | 100 mm |
| Dimensiuni mașină | 650 x 310 x 175 cm |
| Dimensiuni transport | 620 x 250 x 170 cm |
| Greutate | 1000 kg |
| Punere in functiune | 16 ore |
| Întreținere anuală recomandată | de 2 ori |








